Upoznajte se s glavnim značajkama najnovijeg ovršnog sustava - 15. listopada na snagu stupa novi Ovršni zakon!
Zašto treba brzo reagirati u situaciji blokade računa, koji su pravni lijekovi, što ako se neosnovano plijeni primanje? Na ta i mnoga druga pitanja odgovorit ćemo na edukaciji 12. listopada (petak) u Zagrebu.
Od dugo planiranog stupanja na snagu novog Ovršnog zakona (NN br. 139/10, 125/11, 150/11, 154/11, 12/12, 70/12, 80/12 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske br. U-I-1988/2011) i Zakona o javnim ovršiteljima (NN br. 139/10, 150/11, 70/12) s 1. siječnja 2012. godine odustalo se samo šest radnih dana prije nego je ova nova služba trebala krenuti s radom. Tijekom 2012. godine isti su zakoni još nekoliko puta mijenjani (odgađano je njihovo stupanje na snagu), a Ustavni sud je ukinuo jednu odredbu Ovršnog zakona.
Zajedno sa Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (NN br. 91/10) koji je na snazi od 1. siječnja 2011. godine te drugim podzakonskim propisima u području ovrhe, navedeni su zakoni trebali od 1. siječnja 2012. godine znatnije izmijeniti poslovno i pravno okružje u kojemu bi poslovni subjekti i građani prisilnim putem ostvarivati tražbine.
Odustalo se od uvođenja javnih ovršitelja kao nove javne službe koja je trebala preuzeti dio javnih ovlasti (do sada u rukama sudova). U saborskoj proceduri je konačan prijedlog novog Ovršnog zakona koji bi na snagu trebao stupiti 15. listopada 2012. godine, kojim zakonodavac želi konačno napustiti koncept javnoovršiteljske službe, drugačije urediti i poboljšati ovršni sustav te ubrzati dugotrajne sudske postupke. Ponovno smo u poziciji upoznavati se s novitetima i izazovima novozamišljenoga ovršnog sustava.
Kad zakon stupi na snagu, sve novosti polaznicima ćemo poslati e-mailom.
Planirane su značajne promjene kod pokretanja ovrhe temeljem pravomoćnih i ovršnih isprava (sudskih presuda, rješenja itd.), pa za ovrhu temeljem takvih isprava od 15. listopada 2012. godine više ne bi bio nadležan sud, nego Financijska agencija (FINA).
Kako je zamišljen postupak pred Financijskom agencijom, zašto je važno brzo reagirati u situaciji blokade računa, koje su mogućnosti izjavljivanja pravnih lijekova u takvom postupku i što učiniti kada Vam neosnovano zaplijene cijelo Vaše primanje?
Predviđena je izmjena pravila o mjesnoj nadležnosti nekih ovršnih tijela, pa od 15. listopada 2012. godine više ne bi bilo dopušteno, primjerice, prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave podnositi bilo kojem javnom bilježniku po izboru vjerovnika, nego točno određenom mjesno nadležnom javnom bilježniku. Predviđa se uvođenje Registra zadužnica i umrežavanje javnobilježničkih ureda i Financijske agencije, obvezno sudjelovanje ovrhovoditelja kod pljenidbe pokretnina.