Mjenica kao vrijednosni papir odavno je prisutna u platnom prometu i to kao sredstvo plaćanja, kreditiranja ili pak osiguranja naplate. Pravni razvoj zadužnice započeo je donošenjem Ovršnog zakona. Zadužnicu izdaje dužnik uz javnu ovjeru svojeg potpisa. Njime daje suglasnost da se radi naplate vjerovnikove tražbine zaplijene svi njegovi računi koje ima kod banaka te da se novac s tih računa izravno isplaćuje vjerovniku na način određen tom izjavom.
Što je onda bolje imati kao osiguranje plaćanja; mjenicu ili zadužnicu? Koliko god nam se činilo da poznajemo navedene vrijednosne papire i njihove pravne posljedice, dobro se na to podsjetiti. Dobro je podsjetiti se i računovodstvenog kao i porezog aspekta ovih vrijednosnih papira i načina njihovog evidentiranja u poslovnih knjigama.
U trenutcima uvođenja kaznene odgovornosti članova uprave i direktora trgovačkih društava koji povrijede zakonske obveze u slučaju gubitka, prezaduženosti ili nesposobnosti za plaćanje, do posebne važnosti dolazi obveza pokretanja stečajnog postupka odnosno predstečajne nagodbe, kao alternative pokretanju stečajnog postupka. Ovaj dio radionice govorit će o postupku predstečajne nagodbe, s obzirom da danas veliki broj trgovačkih društava ispunjava zakonom propisane uvjete za njezino pokretanje.
Na Altiusovoj jednodnevnoj radionici 20. svibnja (srijeda) u Zagrebu doznajte sve što ste htjeli znati o vrijednosnim papirima. Doznajte sve o obračunskim načinima plaćanja (prijeboj, cesija, asignacija, preuzimanje duga).